Sağlık&GüzellikYaşam

Karaciğere İyi Gelen Doğal Besinler

Karaciğer,kolesterol ve safra proteinlerinin üretilmesinden, vitaminlerin, minerallerin ve hatta karbonhidratların depolanmasına kadar çeşitli temel görevleri yerine getirir. Ayrıca alkol ilaçları ve metabolizmanın doğal yan ürünleri gibi toksinleri de yok eder. Karaciğeri Sağlıklı tutmak bütün vücut dengesi için önemlidir. karaciğeri doğal olarak temizleyen  gıdadalardan bahsedeceğiz.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, her şey için iyi görünen süper meyvelerden biridir. Bu özellikle karaciğeriniz söz konusu olduğunda geçerlidir.Yaban mersini, antosiyaninler adı verilen antioksidanlar içerir, karaciğerdeki kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve karaciğeri rahatlatır.

GREYFURT

Greyfurt, bol miktarda güçlü antioksidan içerir.Karaciğeri sağlıklı tutmada birebirdir. Enflamasyonu azaltmada ve hücreleri korumada’da mükemmeldirler. Greyfurt ayrıca kronik inflamasyonun ekstraya neden olduğu hepatik fibroz riskinizi azaltabilir.

KAHVE

Kahve, birçok sağlık yararına sahip düşük kalorili bir içecektir. Şekeri ve kremayı makul bir seviyede tuttuğunuz sürece kahve karaciğerde harikalar yaratır. Şekeri ve kremayı makul bir seviyede tuttuğunuzda ve sınırı aşmadığınızda kahve karaciğeriniz için mükemmel bir içecektir.

SİYAH ÇAY

siyah çay hem karaciğer enzim seviyelerini iyileştirmesi hem de oksidatif stresin etkilerini azaltması ve karaciğer’de bulunan zararlı yağ birikintileri için faydaları vardır.

AVOKADA

avokadolardaki iyi yağ vücudumuz için gereklidir. Bunlar enerjiyi, iyi yağları depolamak, aşırı sıcaklık değişimlerine karşı yalıtım sağlamak ve hayati organlarımızı korumaya birebirdir. Ayrıca, proteinlerin vücuttaki işlevlerini yapmalarına yardımcı olur.  Karaciğer için faydalı olan, C vitamini, E vitamini ve K vitamini elde etmek için avokado yiyin. Bu besinler, karaciğer hücrelerini hasara karşı koruyan, E ve K vitaminleri, avokadoda bolca bulunur..

YEŞİL SEBZELER

Yapraklı yeşil sebzeler,  roka, ıspanak ve hindiba gibi şeyler özellikle safra üretimini arttırmada ve atık ürünleri ortadan kaldırmada iyidir.Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler karaciğerin toksinleri gidermek için içerlerinde glukozinolat denilen madde bulundururlar.

FINDIK

fındıklar nispeten yüksek yağ içerirler ve genellikle çok fazla tuz ve şekerle hazırlanırlar.Ham haliyle fındık, yüksek protein ve antioksidan içeriği nedeniyle haklı olarak bir süper gıda olarak sınıflandırılabilir.Çünkü fındık, genel olarak, İyi, çatlamış ve çıkarılmış bir kabuk içinde. Yemeden önce fındık eti pestisitlerden korunur. Karaciğer kan dolaşımına toksinleri nötralize ederr.Fındık yemek, nitrat ve kalp sağlığı yararına ve oksidatif olumsuzlukları azaltır.

ZERDEÇAL VE SARIMSAK

Zerdeçal, güçlü bir anti-enflamatuar ve antioksidan bileşik olan kurkumin içerir. Safra kanalınızın safra akışını artırma ve böylece karaciğeri temizleme işlevini destekler. Kurkumin ayrıca karaciğerin metalleri detoks etmesine yardımcı olur ve Alkol ve Diğer toksinlerin tehlikeli bileşiklere dönüşmesini önler. Bununla birlikte, zerdeçalın safra kesesi taşı, hastalığı veya diyabeti olan kişiler için önerilmediğini unutmayın. Sarımsak antioksidan olarak selenyum içerir ve B6 güçlü bir antioksidandır.
Sarımsak ayrıca kan damarlarını rahatlatan bir amino asit olan Arginin içerir. Bu etki karaciğer içindeki kan basıncını düşürebilir ve son olarak sarımsak karaciğerin toksinleri temizlemek için kullanılan enzimleri aktive etmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir